Si Të Krijoni Një Grusht Hekuri

Përmbajtje:

Anonim

Pothuajse të gjitha shkollat ekzistuese të luftimeve trup me trup i kushtojnë vëmendje të veçantë praktikimit të grushtave. Siç tregon praktika, për të arritur rezultatin e dëshiruar, për të krijuar një "grusht të hekurt", kërkohen seanca të gjata trajnimi nën drejtimin e një traineri me përvojë.

Si të krijoni një grusht hekuri

Udhëzimet

Hapi 1

Çdo drejtim i arteve marciale ka teknikat e veta për praktikimin e goditjeve. Pra, sipas njërës prej metodave të stërvitjes së boksierëve, përdoren ushtrime me shtangë me shtangë dhe me jastëk muri. Tri herë në javë, çdo ditë tjetër, në fund të ngrohjes pesëmbëdhjetë minutëshe, bëni ushtrime me një jastëk muri në të cilin ju goditni për 10 raunde me një ritëm prej 1 goditje për 3 sekonda. Norma për stërvitje është 500-600 goditje, me secilën që kryhet me forcën maksimale. Pushimi midis raundeve nuk është më shumë se 1 minutë.

Hapi 2

Në ditët e ndërmjetme midis stërvitjeve goditëse, bëni stërvitje me shtangë. Në këto ditë, bëni shtrirjen me një shtangë në supe, pesha e së cilës është 70% e peshës së atletit, rrotullimi i bustit me shiritin në shpatulla - 5 grupe me 20 përsëritje secila. Në fund të stërvitjes, bëni shtypjen e stolit në 5 grupe.

Hapi 3

Në artet marciale orientale, një qasje pak më ndryshe, pasi që i gjithë trupi merr pjesë në goditjen e duarve. Kështu praktikohet, për shembull, një goditje e tendinit. Për të kuptuar parimin e tij, atletit i kërkohet të lagë dorën e tij me ujë dhe të bëjë një lëvizje spërkatëse në ndonjë shenjë jashtë krahut të shtrirë.

Hapi 4

Një mënyrë efektive për të trajnuar goditjet e tendinave është të punoni në një peshqir ose rroba të lirshme. Në këtë rast, goditjet nuk duhet të jepen me një bartje, por në sipërfaqe me një tërheqje të menjëhershme. Për të vendosur një grevë, rekomandohet të kaloni 3-5 raunde prej tre minutash. Përmirësimi i teknikës së goditjes konsiston në zhvillimin e formës së forcës goditëse dhe rritjen e shpejtësisë së saj. Kryhen të dy goditjet e vetme dhe goditjet në seri me forcën maksimale.

Hapi 5

Me çdo stërvitje, përpiquni të godisni shtresën tjetër të rrobave, sikur të shkoni më thellë në të. Pas rreth dy muajsh, mund të filloni të praktikoni goditje në putrat dhe çantat, duke përdorur teknikën e mirë-vendosur të goditjeve të tendinit. Mesatarisht, duhet një vit për të vendosur një goditje të shpejtë me trajnim të rregullt 3 herë në javë.